Yeni Başlayanlar İçin E-Ticaret

eticea® Esnek E-Ticaret Sistemi

E-Ticaret Nedir ?

 

     Elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret, 1995 yılından sonra internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır. Sizler de güzel tasarlanmış, müşteri deneyimine uygun, ürün çeşitliliği fazla, sosyal medya ve google reklamları, seo çalışmaları ile öne çıkan bir e-ticaret sitesi sayesinde dünyanın her yerinde satış yapma imkanı sağlayabilirsiniz.

 

 

E-Ticaret Sitesi Kurabilmek İçin Neler Gereklidir?

 

 • - Vergi mükellefi olup fatura kesebilmek

 • - Marka ve alan adı belirlemek

 • - Satış yapılacak ürünün çeşitli ve internet üzerinden satışa uygun olması

 • - Ödeme yöntemleri belirlemek

 • - Sizin için en uygun profesyonel bir e-ticaret altyapısı ile sanal mağazacılığa giriş yapmak

 

E-Ticaret Türleri Nelerdir ?

 

       B2C (Business-to-Customer – Firmadan Son Tüketiciye)

 

            Web üzerinde en çok bilinen ve uygulanan e-ticaret modelidir. Direkt son tüketiciye satış yapan bu model internet üzerinden parekende ve sanal mağazacılık yerine geçebilir. B2C' de müşteriler ürünleri firmanın web sitesinden ya da firmanın ürünlerini verdiği, başka firmaların da ürünlerinin bulunduğu web portalları ve sanal mağazalar üzerinden satın alma şansı yakalar. Bu web portallarında ürünler ile ürünlerin fiyatları açık ve net bir şekilde kullanıcılara sunulur. Satın alınan ürünler için aynı zamanda gizlilik ve güvenlik şartları ile kredi kartı da kullanılabilir.

 

        B2B (Business-to-Business – Firmadan Firmaya)

 

           Satıcı firmadan başka bir satıcı firmaya satışı hedefleyen e-ticaret modelidir. Firmaların birbirleri ile hizmet ve mal satışı yapmasını sağlar. Aynı zamanda firmaların bilgi alışverişi ve finansal işlemleri de kendi aralarındaa gerçekleştirmesini sağlar. Bir firma başka bir firmaya toptan satış yaparak toptan alım yapan firmanın ürünleri tüketici ile buluşturmasına yardımcı olur.

 

       C2C  (Consumer-to-Consumer – Tüketiciden Tüketiciye)

 

            Tüketicilerin kendi aralarında alışveriş yapmasını sağlayan e-ticaret modelidir. Belirli bir komisyon üzerine kurulu bu platformlara ikinci el ürün alım satımı yapılabilen siteler örnek verilebilir.

 

 

E-Ticaretin Avantajları Nelerdir ?

 

 • - Normal mağazacılıktan farklı olarak çok daha yüksek sayılarda müşteriye ulaşabilineceği için satış artımı konusunda oldukça iyi bir adımdır.

 • - Fatura, kira gibi fiziki mağaza masraflarınız olmayacak.

 • - Sosyal medya ve google reklamları sayesinde kısa bir süre içinde firmanızın çok fazla kişiye ulaşmasını sağlayacaksınız.

 • - 7/24 açık, her an satış yapabilen bir mağazaya sahip olacaksınız.

 • - Tatil günleri, haftasonları, acil durumlarda satışlarınızı durdurmak zorunda kalmayacaksınız.

 • - Müşterilere geniş bir ürün yelpazesi sunarak bu ürünlerin açıklamalarını, tanıtımlarını daha anlaşılır ve açık bir şekilde yapabileceksiniz.